Miskolci javaslatok a City100, azaz a „100 város” misszóhoz
A tervezzukmiskolcot.hu weboldal Párbeszéd menüjében aktuális témákról lehet online közösségi beszélgetést folytatni, minden regisztrált látogató részt vehet benne. Az első téma még nyáron a City100 környezetvédelmi program volt, amely topik időközben lezárult (mármint a vita róla a honlapon; a program majd csak most indul be), a hozzászólások és az összegzés itt visszaolvashatók.
Megnyíltak ugyanakkor új témák, nevezetesen a „Szinva Zöld Folyosó”-val kapcsolatos Közösségi tervezés topikjai, helyszínenként, amelyek a következő hetekben várják az érveket, pró és kontra, minden érdeklődő városlakótól!
A „Miskolc mint a City100-ak egyike?” mottóval kitett felvetésre érkezett olvasói hozzászólások közül idézzük az alábbiakban a legfontosabbnak tűnő gondolatokat. Majd zárásként azt, amit a fórum és a téma összegzéseként kommentelt a Városháza illetékes szakembere:
Úgy gondolom, ez a forrás Miskolc „helyrebillentésében” nagy szerepet játszhat. Leírom az ötleteimet mint egy, a térség- és vidék fejlesztésében tevékenykedő fiatal.
- A város klímasemlegességét elősegítő-megvalósító program része kellene, hogy legyen a rengeteg panel és tégla lakás szigetelése, energetikai korszerűsítése, amire a városi önkormányzat által hirdetett pályázat keretében kerülne sor. Erre el tudnám képzelni az összforrás felét. Gépészeti, nyílászárók és külső határoló szerkezetek megújításával és elhelyezésével.
- A hulladékgazdálkodás fejlesztése, újrahasznosító berendezések beszerzése a hulladékfeldolgozáshoz, továbbá kuka, szeméttároló beszerzése, iskolákban előadások tartása, látogatások szervezése a hulladéktelepre, környezeti nevelés, tájékoztató anyagok készítése, elhelyezése, úgy papír alapon, mint online, utóbbit előnyben részesítve.
- Nálam a klímasemlegességbe beletartozik a zöldítés is. A Széchenyi, Kazinczy utcákon a sétálórészek, terek befásítása: iszonyatos hőelnyelő képessége lenne, és szükség is volna rá, mert nyáron a villamospálya mentén a központban „földi pokol”, 30 fok felett... Ha a térkő-felbontás nem kivitelezhető, kezdetben egy köbméteres földes ládákban is megteszi, a kiszolgálóhelyeket is lehetne ösztönözni, kevesebb adó megfizetésével, ha zölddé varázsolja maga előtt a betonplaccot.
- Kerékpártárolók kihelyezése a frekventált területeken; például a Főposta előtt sincs. A sétálórészek nagy részén kevés van vagy nincs. Az emberek járnának vele, de nincs hova lezárni.
- Elektromos töltők telepítése.
- A középületek karbonsemlegességének támogatása.
- A Szinva-patak partvonalának rendbetétele.
- Az ipari területek összpontosítása a város keleti oldalán, ennek támogatása, hogy a légkör tisztább legyen és a nyugatias széláramlat ne a városba fújja be a szennyezettebb levegőt, hanem éppen kifelé haladjon a várostól távolodva.
Olvastam, majd tapasztaltam is, hogy faültetési akció indult a városban.
Az avasi lakótelepet gyakran bejáró, sokszor gyalogos közlekedőként látom a hiányosságokat. Mit lehetne kevés pénzből barátságosabbá, élhetőbbé sokszor elviselhetőbbé tenni?
Tapasztaltam, hogy létesültek játszóterek, közösségi parkok kondigépekkel, játszóeszközökkel, beton sétaúttal, kerítéssel. Biztos sok pénzből készülhettek, de sivársága miatt vagy alig használják, vagy némelyeket csak jobb híján használják, hiszen fákat egyáltalán nem ültettek, vagy olyan pici ceruza méretű fákat, hogy még vagy tíz évig az fának nem nevezhető. A nyári tűző nap használhatatlanná teszi a felforrósodott eszközöket, csúszdákat, homokozókat és árnyék nélkül az egész parkot.
A körülötte lévő szabad területet miért nem ültették be fákkal? Most ennek a pótlására kérem a város vezetőit. Minden kültéri létesítmény, amit nyáron lehet használni, fák nélkül értelmetlen.
A városban ahol megfelelő távolságú hely van a járdától kb. másfél méterre, mindenhol fákat kellene ültetni, hogy a nyári napsütés ne forrósítsa fel a járdát, az aszfaltot, így az egész lakótelep hűvösebb, élhetőbb lehetne, egyben a gyalogosok is azt éreznék, milyen kellemes hűs környezet és látvány. Ültetésnél az is fontos lenne, hogy ismerjék meg a területet előtte, hogy a felkelő nap és a lemenő nap az adott területre milyen hatással van.
Ezek az apróságok teszik élhetővé a várost, mivel a nagy lombkoronájú fák megakadályoznák, hogy felmelegedjen a beton, az asztalt, ezzel a körülötte lévő levegő és ez közelebb viszi a várost a klímasemlegesség célok elérése felé is.
Olvastam, hogy az Európai Bizottság által közvetlen forráshoz jut 100 város, köztük Miskolc is. Ezt egy hatalmas lehetőségnek látom.
A legolcsóbb energia a megspórolt energia, ezért nem mindig az energia megtermelésén és kiaknázásán kellene gondolkodni, hanem a megspórolásán. Például az avasi lakótelep geotermikus energiával fűtött, ezért én laikusként úgy látom, hogy a lakótelep házainak szigetelésével, az ablakok cseréjével, a hő mérhetővé tételével el lehetne érni azt, hogy az ott megspórolt energiát a város további pontjára is eljuttassák. A hőszigetelés, aztán a lakások energiafogyasztásának mérhetővé tétele hosszú távon biztosan olcsóbb, mint az új energia megtermelése. Erre több forrást kellene biztosítani. A kis jövedelmű embereknek ne vigye el a bérük nagy részét a fűtés, ráadásul olyan fűtés, ami nem is hasznos, mert sok esetben az utca is fűtve van a rossz szigetelések miatt.
Egy mondás szerint „ne halat adj, hanem hálót”. Vagyis az emberek lehetőséget kapnának arra, hogy pénztárcájuk szerint csökkentsék a fűtés költségét és egyben lehetségessé válna, hogy olyan területet is be lehessen vonni a geotermikus energiával ellátott terület hatálya alá, ahol jelenleg gázfűtés van (Selyemrét, Kilián). Az emberek segítséget kaphatnának, hogy tudjanak takarékoskodni, mert szabályozhatóvá vagy elzárhatóvá válna a fűtés. Nagy energiapazarlás történik a panelházakban, nyitott ablakok, fűtött utcák... A nem szabályozhat, nem elzárható fűtési rendszer jelenleg a pazarlást erősíti ahelyett, hogy takarékosságra ösztönözne. Jelenleg bármilyen szegény valaki, akkor is kénytelen 25 fokos lakásban élni és fizetni a magas fűtés számlát. Ami a város polgárainak segítséget jelentene, az egybeesik a klímasemlegességi célokkal is.
Első észrevételem a zéró emissziós közlekedés elősegítése. Mivel láthatóan rohamosan nőni fog az elektromos autók száma, növelni kellene a töltőhelyek számát. A jelenlegi sokszorosára. És mivel egy villanyautó töltése jelentősen több időt vesz igénybe, mint a benzines tankolás, ki kell dolgozni egy koncepciót, hogy a megnövekedett töltési idő alatt mit tudunk nyújtani az autósoknak:
- kihelyezett okmányirodai ügyintézést,
- vásárlási lehetőséget,
- éttermet,
- szolgáltatóudvart.
Nagy Dezső, a miskolci önkormányzat környezetvédelmi referense:
Köszönjük a hozzászólásokat. Valamennyi észrevétel és javaslat szerves része az élhető, klímasemleges város megvalósításának, bele fogjuk építeni ezeket a tervezési folyamatba.
A „100 város” misszió jelenleg az előkészítés fázisában van, ennek során a másik két magyarországi várossal, Budapesttel és Péccsel is rendszeresen egyeztetünk. Az előrehaladásról majd folyamatosan tájékoztatást adunk.
(Nyitókép forrása: www.europarl.europa.eu)