A 2022-es miskolci Részvételi Költségvetéshez érkezett javaslatokról zajló szavazás, valamint a róluk folyó viták lezárultak.
Az eredményekről hamarosan olvashatók lesznek a hírek itt a tervezzukmiskolcot.hu weboldalon. Akárcsak a Részvételi Költségvetés nyertes javaslatainak leendő megvalósításáról szóló információk.
Az ötletek leírásai, valamint a hozzájuk érkezett hozzászólások változatlanul megtalálhatók, visszaolvashatók az aloldalon.
Hasonló ötletgyűjtés, szavazás és online eszmecsere újabb civil városfejlesztési elképzelésekről a remélhetőleg újfent meghirdetendő, immár 2023-as Részvételi Költségvetés megszületésekor lesz esedékes.
2022-ben Miskolc város költségvetésének egy részéről közvetlenül dönthetnek a miskolci lakosok. Az önkormányzatiság nem csak azt jelentheti, hogy egy hivatal üzemelteti a várost. Egy másik út, hogy az itt élő emberekkel közösen találják ki a döntéshozók, milyen irányba haladjon a város. A részvételi költségvetés felhívására a helyi állampolgárok és közösségeik küldhetnek be ötleteket, amelyeket a város lakói közösen megvitatnak és rangsorolnak. Cél a lehető legtöbb ember érdekét szolgáló fejlesztések megvalósítása az erre a célra elkülönített keretösszegből.
Minden 16 évnél idősebb miskolci lakostól várjuk az ötleteket, hogy mivel tennék jobb helyé Miskolcot! Az ötleteiket három kategóriában lehet beküldeni:
Zöldülő Miskolc – Milyen fejlesztések tehetnék egészségesebbé, fenntarthatóbbá, természetközelibbé Miskolcot?
Támogató Miskolc – Hogyan tudnánk csökkenteni a társadalmi különbségeket? Hogyan nyújthatunk segítséget a szociálisan rászoruló csoportok számára?
Közös tereink – Milyen módon alakíthatnánk át a minden miskolci számára elérhető tereket? Ki milyen programokat, új tárgyakat, új funkciókat látna szívesen?
Az ötletek beadhatóak az alábbi online felületen, valamint a Részvételi Pontokban városszerte. A beadási határidő 2022. július 31.
Akadhatnak olyan ötletek, amelyek különböző okokból nem férnek bele a Részvételi Költségvetés keretei közé. A főbb okok a következők lehetnek:
- egyértelmű jogi akadálya van a megvalósításnak (hatáskör hiánya, stb.)
- a beküldött ötlet költsége túllépi a 2022-es részvételi költségvetés kereteit
- már folyik azonos témájú fejlesztés, emiatt az ötlet valóra váltásához nincs szükség a Részvételi Költségvetés keretében való kezelésre.
A legfőbb cél, hogy minden olyan ötlet, amely ha netán a Részvételi Költségvetés keretei közé nem is férne be, akkor is megtalálja azt a helyet, ahol az önkormányzat hasznosíthatja. Például egy „túl nagy” költségvetésű ötlet bekerülhet a későbbi önkormányzati fejlesztési tervekbe mint lehetséges elem.
Az ide beérkező ötletek végleges formájukat a Részvételi Tanács segítségével érik el. A döntően helyi lakosokból álló csoport a (formailag már megszűrt) ötleteket továbbfejleszti, hasonló ötleteket összevonnak, valamint kategóriánként 15-re szűkítik az ötleteket, hogy mindenki által átláthatóvá váljon a szavazás. Tanács-tagnak jelentkezni július 31-ig lehetséges.
Jelentkezek Részvételi Tanács-tagnak
Szeptember 8. és október 31. között.
A szavazás több hetes időszaka alatt mindenki megismerkedhet az ötletekkel és mások véleményével, a regisztrált felhasználók maguk is véleményt nyilváníthatnak. A város polgárai szavazatuk leadásával maguk döntenek arról, melyik ötlet megvalósítása szolgálja a legtöbb itt élő ember érdekét. Mindenki három különböző kategóriában oszthat szét 5-5 millió forintot. Kinek-kinek a saját döntésén múlik, hogy több kisebb, párszázezres ötletet támogat – vagy kevesebb, de nagyobb költségekkel járó ötleteket.
A három kategóriában itt szavazhat:
Zöldülő Miskolc – szavazó oldal
Támogató Miskolc - szavazó oldal
Közös tereink - szavazó oldal
Az online szavazás mellett, lehetősége van személyesen szavazni a Részvételi Pontokban.
A végső lépés a győztes ötletek megvalósítása, amit teljes egészében a miskolci önkormányzat végez. Az ötletgazdák, a támogatók és minden érdeklődő polgár tovább követheti a megvalósítás alatt álló vagy már megvalósult ötleteket, amelyekből évről-évre egyre több fogja színesíteni és gazdagítani a miskolciak életét.
KIK ADHATNAK BE ÖTLETEKET?
Várjuk minden 16 életévet betöltött miskolci lakos ötletét. Amennyiben egy közösség vagy más csoport nevében ad be ötletet, akkor az eredeti ötletgazda vagy a csoport vezetőjének nevével adja be az ötleteket.
HOL ADHATJUK BE AZ ÖTLETEINKET?
Az ötleteit legegyszerűbben online tudja beadni, az Ötletet nyújtok be oldalon. Amennyiben erre nincs módja, bizalommal keresheti a Részvételi Pontokat.
MILYEN ÖTLETEKET VÁRUNK ÉS MILYENEKET NEM?
Olyan ötleteket várunk, amelyek kapcsolódnak a három fő költségvetési zsebhez (Zöldülő Miskolc / Támogató Miskolc / Közös tereink). Minél kreatívabb, illetve minél több ember életén, hétköznapjain javító javaslatok beérkezését várjuk.
Nem várunk olyan ötleteket, amelyek összköltsége meghaladja az 5 millió forintot, ezeket rakjuk el egy későbbi évre, amikor remélhetőleg nagyobb keretből gazdálkodhatunk.
A kisebb (közterületi jellegű és hasonló) hibabejelentéseket a városgazda erre a célra fenntartott oldalán lehet megtenni.
Jogszabályok és egyéb szabályozási ötletek benyújtására szintén más felületet kell keresni.
Azoknak az ötleteknek is kényszerű elutasítás lesz a sorsa, amelyek valamilyen jogszabályba ütköznek, a megvalósítás helyszíne nem az önkormányzathoz tartozik, valamint ha az önkormányzat joghatóságán kívül esik.
Ha fenti okok valamelyike miatt egy ötlet kizárásra kerül, a polgármesteri hivatal munkatársai részletes indoklással tájékoztatják az ötlet beküldőjét.
MI A RÉSZVÉTELI TANÁCS?
A Részvételi Tanács fő szerepe, hogy az ötleteket előkészítse és véglegesítse a szavazáshoz. Több nemzetközi és hazai példa is mutatja, hogy egy bizonyos szám felett a beérkező ötletek kezelhetetlenné válnak, megszavaztatásuk kontraproduktív lesz. Nem várható el senkitől, hogy 200-300 vagy annál is több különböző ötletet egyenrangúan végigelemezzen, -értékeljen. Emiatt a Tanács célja, hogy kategóriánként 15 ötletre szűkítse le a megszavazható témákat. A különböző megvalósíthatósági tényezőkön túl a legfontosabb szempont a Tanács számára, hogy a lehető legtöbb miskolci érdekét szolgálja az adott ötlet.
Az átláthatóságot és a hitelességet erősítve a Tanácsot helyi lakosok alkotják:
- 10 fő ötletgazda
- 10 fő nem ötletgazda miskolci lakos
- 5 fő önkormányzati dolgozó (szavazati jog nélkül)
Ez a vegyes összetételű csoport fog dönteni arról, hogy mely ötleteket lehet egybevonni, milyen pontokon kell módosítani és hogy végül melyik 45 ötlet kerüljön a miskolci nagyközönség elé.
HOGYAN SZAVAZUNK AZ ÖTLETEKRŐL?
Az ötletekről a legegyszerűbben ezen az online felületen szavazhatnak a három kategóriában (Zöldülő Miskolc / Támogató Miskolc / Közös tereink). Valamint a Részvételi Pontokon tehetik meg személyesen.
MI A SZAVAZÁS MENETE?
A három fő kategóriában összesen 5-5 millió forint sorsáról szavazhatnak a miskolci lakosok. Mindegyik kategóriában egy képzeletbeli kosarat kell „megpakolni” 5 millió forintig. A rendszer nem fogja engedni, hogy 5 millió forintot meghaladó összköltségű projekteket válasszunk ki, tehát két 3 millió forintos ötleteket egy kategóriában nem választhatunk. Figyeljünk arra is, hogy ha kisebb költségű ötletek nyerik el tetszésünket, például egy 500 ezer forintos, még legfeljebb 4 és fél millió forintnyi értékben választhatunk más ötleteket.
KIK SZAVAZHATNAK?
Minden 16 életévét betöltött miskolci lakos szavazhat, miután regisztrált a tervezzukmiskolcot.hu weboldalra.