Kezdődhet a szavazás! Ön mire költene el 15 millió forintot?
Az egyik legizgalmasabb fázisához érkezett a Részvételi költségvetés lebonyolítása. Szeptember 8-tól kezdődően arra szavazhatunk, hogy a beküldött, majd szakemberek és állampolgárok által megszűrt és továbbfejlesztett ötletek közül melyiket szeretnénk, hogy megvalósítsa Miskolc önkormányzata – írja múlt hétvégi cikkében a Miskolc Napló. A hetilap írását teljes egészében megidézzük.
A Részvételi Tanács munkájának eredményeként végül 39 ötletre szavazhatnak a miskolciak: 15-re a Zöldülő Miskolc, újabb 15-re a Közös Tereink és 9-re a Támogató Miskolc kategóriában.
A szeptember 8-án [az eredetileg tervezetthez képest egy hetet késve – a szerk.] induló szavazás kicsit hasonlóan működik majd, mint egy online bevásárlókosár: kategóriánként 5 millió forintot oszthatunk ki az ötletekre. Fontos, hogy nem mi döntjük el, mekkora összeggel támogatjuk az adott elképzeléseket, azoknak megvan a saját költségigényük. Van olyan, ami alapvetően 5 millió forintos, de olyan is, amely kevesebbet igényel. Utóbbi esetben a maradék pénzből további ötleteket támogathatunk.
Csere Áron János, a szakmai lebonyolításért felelős Dialóg Egyesület elnöke elmondta, hogy mindemellett a miskolci részvételi költségvetés egyedi funkciójaként az ötletekhez kapcsolódóan a véleménynyilvánításnak is lesz felülete.
– Ennek nem az a lényege, hogy egymással vitázzanak az emberek, hanem érvek mentén beszélgessenek a fejlesztési elképzelésekről. A felépítés olyan, hogy nem egymásra reagálnak, mint mondjuk a Facebookon, hanem pro és kontra érveket hozhatnak fel az adott ötletre vonatkozóan – fejtette ki az elnök.
Maga a felület felhasználóbarát, könnyen elnavigálhatunk rajta. Ugyanakkor azt is megjegyezte Csere Áron János, hogy a Részvételi Pontokban személyes segítséget kaphat, aki elakadna a szavazásban. Ezek listáját ugyancsak a https://tervezzukmiskolcot.hu/reszveteli-koltsegvetes oldalon – annak is az alján – találhatjuk meg.
A miskolci részvételi költségvetés részeként 15 millió forintot különített el az önkormányzat az éves költségvetéséből arra a célra, hogy az állampolgárok közvetlenül dönthessék el, mire költse a város ezt az összeget.
Három kategóriában lehetett ötleteket benyújtani, amelyeket aztán a megvalósíthatóság, fenntarthatóság, hasznosság és hasonló szempontok mentén a Polgármesteri Hivatal szakemberei átnéztek. A még így is nagyszámú maradék ötletet a szakemberekből és civil állampolgárokból álló Részvételi Tanács tagjai szűrték és fejlesztették tovább, hogy eljussunk a mostani fázishoz: a szavazáshoz.
Vagy ami talán még fontosabb: a témák, ügyek, ötletek és felvetések átbeszéléséhez, közös megvitatásához – tesszük hozzá még a cikk zárómondatához.