Csikkek ellen, a zöld és színes város érdekében

Több mint másfél száz ötlet vár elemzésre, majd a miskolciak szavazataira.

Első nekifutásra, mondhatni, „kísérleti fázisában” máris sikeresnek bizonyult a Részvételi költségvetés meghirdetése. A 2022-re elkülönített forrást (háromszor 5 millió forintot) közvetlenül a miskolciak oszthatnak fel, „költhetnek el” a városi büdzséből. És a lehetőséggel máris éltek a tetterős polgárok: elérte a százas nagyságrendet az ötletbeküldők száma.

A rövid határidő dacára egész pontosan 179 konkrét, kigondolt és kimódolt javaslat érkezett. Egy se akadt közöttük, amit azért kellett volna félredobni, mert „butaság”, pláne „őrültség” lett volna. Mind megfontolt elgondolás.

– Vannak olyanok, amik valamilyen szempontból ütköztek a kiírás feltételeivel, túllépték az összegszerű korlátot, vagy témájában nem a Részvételi Program hatályába tartozik. Szélkerekek, avasi libegő, épülethomlokzatok felújítása: ezeket említhetem. De mindegyik felvetéssel foglalkozik valamilyen formában az önkormányzat – árulta el Kovács Kamilla. A Városháza részvételi referense a sikeres, befogadott ötletekről is mesélt:

– A legtöbb javaslattevőt láthatóan a lakóhelye közeli közterületek állapota foglalkoztatja. Zömmel erre vonatkozó praktikus ötleteket hoztak szóba. Például villamosmegállók árnyékolása. Van megálló, amire több ötlet is jött, többektől. Aztán kedvelt téma a belváros, a főutca zöldítése. Szintén ilyen a játszótéri homokozók árnyékolása.

Ugyancsak többe, több helyszínen szeretnének városszerte olyan közösségi szabad tereket létrehozni, ahol például filmet is lehet nézni, kiülni-kifeküdni, beszélgetni, sörrel-üdítővel, piknikezni, együtt lenni. (Mindezt nem a szokványos vendéglátóipari szolgáltatások keretei között, hanem öntevékeny módon.) A belvároshoz közeli városrészekben, vagy akár a Csanyikban is szívesen látnának ilyen helyeket.

Nem egy ötlet jött a diósgyőri Lovagi Tornák Terének, úgymond, élőbbé, élettelibbé tételére, sokszínűbb kulturális kínálatot odavonzva.

Van, aki a komposztáló ládákhoz hasonlóan annak örülne, ha az önkormányzat összerakható madárodúkat is tudna (ingyenesen) osztani. (Ez korántsem példa nélküli.) A zöld témánál maradva, faültetést szinte a megyeszékhely minden pontjára kértek az ötletbeküldők. (Ez szerencsére összhangban van a jelenlegi városvezetés meghirdetett törekvésével is.) Ahol pedig fa nem ültethető – szólt egy beérkezett javaslat –, ott az alternatív zöldítés módszerei javasoltak „a betondzsungel hangulatot” oldandó.

– Érdekes felvetés – folytatja Kovács Kamilla –, hogy a művelődés házak környékén igény mutatkozna padokra, játszóeszközökre. Ami a játékosságot illeti: éppen ezzel küzdenének az utcai szemetelés, a cigarettacsikkek eldobása ellen a javaslattevők – vicces, figyelemfelhívó megoldásokkal.

De ha már tréfa, a referens elmesélte a számára legmeglepőbb ötletet, amivel a beküldöttek között találkozott. Valaki olyan közterületeket szeretne látni Miskolcon, amelyek egy lehatárolt részén belül nem lenne tiltott a közterületi alkoholfogyasztás...

 


  • A több mint másfél száz beérkezett városjobbító ötletet jelenleg vizsgálják a Polgármesteri Hivatal illetékes szakemberei, és minden, amit nem kell technikai, anyagi vagy egyéb objektív okokból kiszűrni közülük, előbb a Részvételi Tanács, majd a nagyközönség elé kerül, szavazásra. A jelenleg megalakulás alatt álló Tanács 45 javaslatot fog kiválasztani, a legjobbakat, leghasznosabbakat, a legtöbb miskolci számára érzékelhető fejlődést jelentőt. Augusztus végén kétnapnyi tanácskozás nyomán fogják a végső listát nyilvánosságra hozni. Azt követően pedig októberig lehet majd választani – mindenki voksolhat rá! –, mik valósuljanak meg 2023-ban.
  • A folyamat minden lépése és hírei a tervezzukmiskolcot.hu, az önkormányzat s civil szervezeti partnerei által létrehozott weboldalon kísérhető figyelemmel, a későbbi voksolásnak is az ad majd helyet.