Árnyékok és galambok: dolgozik a Tanács

Megkezdte munkáját a Részvételi Tanács! Az előzetesen jelentkezők közül (véletlenszerűen) kiválasztott, összesen húsz meghívott miskolci polgár közül tizenketten tudtak eljönni és részt venni a délutántól estig tartó ülésen hétfőn. A Városháza Dísztermében tartott esemény keretében a résztvevők – kiegészülve a Polgármesteri Hivatal illetékes munkatársaival, a szakmai segítséget nyújtó szakemberekkel – először megismerkedtek a Részvételi költségvetés működésével, az értékelő mechanizmus részleteivel, majd nekiláttak a munkának. Egyenként szóba került minden olyan ötlet, javaslat, amit a városlakók küldtek be a megelőző hetek folyamán, s amelyek már átestek az előzetes szakmai kontrollon. Kérdések és válaszok követték egymást az elképzelések megvalósíthatóságára, műszaki és egyéb részleteire vonatkozóan. Ezt követően indult meg az ötletek értékelése (pontozással). A folyamat még a héten folytatódik, a tanácstagok részvételével, csütörtökön délután. Ennek nyomán alakulhat majd ki az a lista, ami a közös elhatározással kiválasztott, megvalósításra leginkább érdemesnek tartott állampolgári javaslatokat fogja tartalmazni.

Három kategóriában érkeztek a költségvetési ötletek, ebből a Tanács keddi ülésén az elsővel, a Közös Tereink elnevezésű kategóriával foglalkozott, az abba tartozó 39 javaslattal. Négy szempont szerint vizsgálták az értékelők a felvetéseket, majd pontozással választották ki a legjobbnak (leghasznosabb, legtöbb embert érintő, legreálisabban megvalósítható és fenntartható, stb.) ítélt 15-öt. Ez a 15 ötlete kerül be azok közé, amikről majd szeptember (1-től) 8-tól kezdődően a nagyközönség szavazhat.

A végeredmény októberre fog kialakulni. A beruházások megvalósításának időszaka várhatóan majd a 2023-as esztendő lehet, a szükséges előkészítést, tervezést követően.

A Részvételi költségvetést idén hozta létre a városi önkormányzat. Azt jelenti a kifejezés, hogy a „nagy” miskolci önkormányzati költségvetésen belül elkülönítettek egy keretet, aminek a felhasználásáról nem a megszokott módon, a képviselő-testület – vagyis a választók nevében eljáró képviselők – révén születik döntés, hanem közvetlenül, a városlakók akarata alapján. Bárki küldhetett be ötletet, szerinte mire volna érdemes költeni a háromszor öt millió forintot, majd ugyancsak mindenki szavazhat majd az előttünk álló időszakban a támogatásra leginkább alkalmasnak tűnő ötletekről. A két fázis közötti „szűrő” funkciót tölti be a Részvételi Tanács, amely ezekben a napokban folytatja a munkáját. A tanácsba ugyancsak bárki jelentkezhetett, az „egyszerű” miskolciak önkéntesen kapcsolódhattak be a testület tevékenységébe.

A tanács keddi ülésén egyébként olyasféle kérdések kerültek elő az ötletek megvitatása során, mint hogy hogyan lehetne az erős napfény elől leárnyékolni bizonyos belvárosi helyeket, vagy éppen játszótereket bárhol a városban; lehet-e több fa a főutcán (nem, a járófelület alatti közművek miatt); a sok ötlet láttán növekszik-e majd a költségvetési keret (idénre ennyi, 15 millió, de ha sikeres a program, a közgyűlés jövőre vagy később emelheti); milyen módszerekkel ritkíthatók a galambrajok (nem nagyon ismertek hatékony és pláne olcsó módszerek, sőt, kifejezetten drágák az ismert eljárások); mi a helyzet a nyilvános vécékkel (jelenleg négy új komfortpontot terveznek a belvárosban kialakítani, és továbbiakat máshol, például az Avastetőn, egyenként 10-40 millióba kerülnek); létrehozhatók-e olyan webes felületek, ahol a városlakók bejelenthetik, ha ilyen-olyan közterületi problémákat észlelnek (vannak már: a jarokelok.hu-t is figyeli a Városháza, és a saját cég, a Városgazda is működtet ilyet saját honlapján).

 

Megkezdte munkáját a civilekből létrejött Részvételi Tanács

 

Megkezdte munkáját a civilekből létrejött Részvételi Tanács