Varga Andrea, Miskolc MJV apolgármestere köszöntője

Ma reggel, úton a hivatal felé, elsétáltam házak mellett, ahol tavaly mély gyönyörű gondozott kertek, tujasorból álló sövények alkották a kertvárosi hangulatot. Ma reggel tudatosan kerestem olyan kerteket, ahol még nem indult meg a tuják kiszáradása. Csak keveset találtam. Mint ahogy nagyon kevés olyan fenyőt találtam a városi tereinken, amely még üdén zöldell.

Miért? Mert a klímaváltozás ma már kézzel fogható jeleit látjuk és éljük át nap, mint nap. 10 nappal ezelőtt 38 fokot mértünk a városban, tegnap délután nem érte el a hőmérséklet a 20 fokot sem. Idén nyáron hetekig perzselte a nap az embert és környezetét, tegnap nagyon rövid idő alatt óriási mennyiségű eső esett, nem kevés jéggel kísérve. Ezek tények. A tények pedig makacs dolgok. Szembe kell néznünk a problémával.

Igen, ahogy polgármester úr mondta, a klímasemlegesség elérésére tett törekvések, a klímaváltozáshoz való adaptáció nem az önkormányzat missziója, hanem az egész város küldetése.

Ezért különösen fontosak azok az eredmények, amelyek a város lakosságával folytatott közös munkánkból születtek. A részvételi folyamataink legfőbb kérdései kapcsolódnak a klímasemleges misszió előkészítéséhez.

Megtartottuk a közösségi gyűlésünket a levegőminőség javításával kapcsolatos kérdésekben. Ennek következtében önkéntes klímanagykövetekkel dolgozhatunk együtt. Elindítottuk a részvételi költségvetést és ötletmaratonon a lakosság részéről a klímaadaptációval kapcsolatos zöld ötletek a leghangsúlyosabbak és elindítottuk a fogadj örökbe egy közterületet programunkat is. Az új projektek előkészítésében pedig a városrészi központok egy jelentős része és a Szinva Zöld Folyosó közösségi tervezéssel történő előkészítése zajlik. A továbbiakban a klímasemleges városok misszió keretében is ezt folytatjuk, sokkal nagyobb léptékben az egész városra.

A legnehezebb feladat a közös akarat megteremtése lesz. Az elmúlt időszakban sajnos azt tapasztaltuk, hogy a kormányzat számára nem annyira fontos ez a téma. Mi a komplex gondolkodás hívei vagyunk az újraiparosítás helyett. Mi a megújuló energiára szeretnénk a hangsúlyt fektetni Paks2 és gázfüggőség helyett. Fontosnak gondoljuk a a közösségi közlekedés támogatását, amely ma Miskolcon kormányzati szerepvállalás nélkül nem megy. És fontos lenne a forgalom csökkentése, amelyet az autópálya elkerülő szakaszának fizetőssé tétele megkérdőjelezhet.

Pártpolitika helyett hosszú távú várospolitikát szeretnénk egy egészséges, zöld, emberléptékű városért, ahol szívesen itt maradnak a fiatalok, sőt ahová ezért ide is költöznek.

Az óriási változáshoz mindenkire szükség van az apró életmódbeli, fogyasztói változtatásokra és a cégvezetői stratégiai döntésekre, az egyedi lakóépületek szigetelésére és az egész várost behálózó megújuló energiára épülő hálózatokra és közösségekre egyaránt. Ezért a következő feladatunk, hogy elkészítsük az átálláshoz szükséges akciótervet, az ún. Városi Klímaszerződést. A tervezéshez és a megvalósításhoz is elkötelezett partnereket keresünk, akik maguk is vállalást tesznek az ÜHG kibocsátásuk csökkentésére.

Nem kérdés, hogy drasztikus változtatásokra lesz szükség. Ez érdekeket sért és kényelmetlenséggel jár. Odafigyelést igényel pl. energiatudatosabban élni, csökkenteni az elkerülhető fogyasztást, kevesebbszer autóba ülni, a zöldhulladékot komposztálni. De ha megtesszük ezeket, akkor spórolunk a pénztárcánkon, többet mozgunk és egészségesebb élelmiszereket ehetünk, ezáltal nemcsak a közösségnek, a városnak, hanem saját magunknak is jót teszünk – de ehhez nem lehet elkerülni a változtatás kényelmetlenségeit.

Kérem, lássuk magunk előtt a békés, a természeti környezettel egyensúlyban élő városlakót és legyünk szövetségesek ebben a misszióban. Mert ez a mi közös ügyünk, amit csak együtt tudunk megvalósítani.